''Galicyjskie gospodarstwa Gościnne - Bieszczady'', Stowarzyszenie powstałe w 1993 roku przygotowując dla turystów bardzo szeroką i ciekawą ofertę. Proponujemy wypoczynek na wsi w Bieszczadach i Beskidzie Niskim w domach i domkach letniskowych, mieszkaniach wczasowych i pokojach gościnnych. Zapewniamy możliwość wyżywienia opartego o produkty z własnego gospodarstwa.
Nasi turyści mieszkając wraz z rodziną wiejską mogą poznać jej zwyczaje i codzienne zajęcia - pieczenie chleba, robienie masła, wędzenie mięsa, mogą poznać zwierzęta gospodarskie i nauczyć się ich obrządku. Wszystkim naszym gościom oferujemy aktywny wypoczynek. W zależności od oczekiwań turystów proponujemy wędrówki górskie, łowienie ryb, zbieranie runa leśnego, fotografowanie dzikich zwierząt, jazdę rowerem, jazdę konną, przejażdżki bryczką, kuligi, jazdę na nartach, tenis stołowy i ziemny pływanie na łódkach, kajakach i pontonach, towarzyszenie na polowaniach - lista nie ma końca. Dla naszych gości przygotowaliśmy około 2500 miejsc noclegowych w 160 gospodarstwach. Ceny za nasze usługi są przystępne, a jakość z pewnością wszystkich zadowoli. Znana gościnność i serdeczność mieszkańców Bieszczadów, a także czas poświęcony gościom czynią naszą bieszczadzką agroturystykę niepowtarzalną i odmienną formą spędzania wolnego czasu.
|
Bieszczady i Beskid Niski położone są w Karpatach w najbardziej na wchód wysuniętej części Polski, u zbiegu granic Ukrainy i Słowacji. Mają górski klimat z piękną, długą i ciepłą jesienią. Ponad połowę ich powierzchni zajmują lasy, z których wiele ma pierwotny, puszczański charakter. Posiadają unikalną, nie tylko w skali kraju florę i faunę. Połoniny - łąki górskie tworzą jedyny w Polsce krajobraz.
Rzeki i sztuczne jeziora Solina, Myczkowce i Besko są czyste. Najcenniejsze przyrodniczo tereny są chronione w Bieszczadzkim i Magurskim Parku Narodowym oraz w czterech parkach Krajobrazowych, przez które prowadzą liczne szlaki turystyczne. Dzieje Bieszczadów i Beskidu Niskiego, słabe zaludnienie stworzyły mit polskiego Dzikiego Zachodu;, który sprzyja ich turystycznej atrakcyjności.
Trzydzieści pięć gospodarstw agroturystycznych poddało się dobrowolnej kategoryzacji obiektów przeprowadzonej przez Polską Federację Turystyki Wiejskiej "Gospodarstwa Gościnne"
Kategoryzacja prowadzona jest w trzech rodzajach obiektów:
pokoje gościnne - I, II, III (najwyższa)
mieszkania wczasowe, domy wakacyjne - kategoria I, II, III
pola biwakowe - kategoria I
Na stronach indywidualnych, podajemy kategorie tych gospodarstw agroturystycznych, które zgłosiły się do kategoryzacji PFTW "GG"
Założone w 1993 r. GGG Bieszczady liczyło 17 członków - założycieli. Dziś liczy 259 zrzeszonych w 7 kołach gminnych i 3 kołach wiejskich. Dysponuje ponad 3000 miejsc noclegowych. Od 1996 r. jest członkiem Polskiej Federacji Turystyki Wiejskiej "Gospodarstwa Gościnne" w Warszawie; od 2001r. jest członkiem - założycielem Podkarpackiej Regionalnej Organizacji Turystycznej w Rzeszowie; od 2003 r. jest członkiem - założycielem Fundacji Bieszczadzkiej; od 2004 r.członkiem-założycielem Lokalnej Organizacji Turystycznej w Sanoku. W 1995 r. GGG Bieszczady było współorganizatorem III Ogółnopolskiego Sympozjum Agroturystycznego "Regionalne aspekty agroturystyki w Polsce".
Plany na przyszłość obejmują: doskonalenie oferty poprzez podnoszenie standardów i pakietowanie usług, specjalistyczne szkolenia, rozbudowaną promocję (sprzedaż przez internet, wydawnictwa, targi, prasa, radio, TV, itp.) oraz usprawnienie organizacyjne przez zakładanie dalszych kół gminnych i wiejskich i ścisłą wsółpracę z samorządami i wszystkimi organizacjami działającymi na rzecz rozwoju turystyki i regionu Bieszczadów i Beskidu Niskiego.
Nazwa stowarzyszenia: Stowarzyszenie Agroturystyczne "Galicyjskie Gospodarstwa Gościnne - "Bieszczady" w Lesku,
KRS 0000036332, Regon 370-496-135, NIP 688-12-15-719, PBS O/Lesko 37 8642 1012 2003 1201 1874 0001
Dane adresowe: Pl. Pułaskiego 1, 38-600 Lesko, tel./fax. (013) 469 72 66
www.bieszczady.podkarpackie.pl, e-mail: gggbiesz@poczta.onet.pl
Władze: Prezes Roman Glapiak
Potencjał osobowy: 139 członków - gospodarstw agroturystycznych
Data założenia: 1993 r.
Zakres działalności: organizacja wypoczynku, pomoc prawna członkom, szkolenia, promocja,
Osiągnięcia: honorowa nagroda "Przebiśnieg 1994" (UKWIT)
honorowa odznaka: "Za zasługi dla turystyki" (Ministerstwo Gospodarki 2003 r.)
honorowe odznaki: "Za zasługi dla turystyki" (indywidualne dla jedenastu działaczy przyznane przez Ministerstwo Gospodarki 2003-2007 r.)
listy pochwalne: Marszałka Województwa Podkarpackiego
nagrody i wyróżnienia: w ramach ogółnopolskiego konkursu "Zielone Lato" (1995-2006), Ligi Gospodarstw Agroturystycznych (2004-2005), na targach turystycznych, itp.,
wydanie 30 wydań foldera gospodarstw w łącznym nakładzie 31 tys egz.
wydanie 2 CD-Rom z gospodarstwami
wydanie poradnika dla gospodarstw - Dziedzictwo kulturowe Podkarpacia
udział w 77 targach turystycznych w kraju i zagranicą
zorganizowanie 17 kursów agroturystycznych
zorganizowanie kursu przewodników beskidzkich
założenie wszystkim gospodarstwom stron internetowych
oferta ponad 3 000 miejsc noclegowych w 139 gospodarstwach
struktura organizacyjna: 5 Kół Gminnych i 2 Koła Wiejskie